Kokius mokesčius turi mokėti valstybei?

Dalinimasis daiktais Dalinuosi.lt svetainėje gali būti apmokestintas gyventojų pajamų mokesčiu (GPM), kurio tarifas yra 15%. Tačiau gali būti ir neapmokestintas. Ne veltui A. Einšteinas sakė, kad pajamų mokestis – sunkiausiai suprantamas dalykas pasaulyje.

Dalinuosi.lt gavo tokį Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) aiškinimą: „Jei žmogus išnuomoja savo daiktą kartą per metus, tai veikiausiai nebūtų laikoma verslu. Jei gyventojas perka daiktus, tam kad juos nuomotų, jis turėtų įsigyti verslo liudijimą arba sumokėti pajamų mokestį pildydamas gyventojų pajamų mokesčio deklaraciją metų pabaigoje“.

Kaip pamatuoti gyventojo veiklos mastą ir kaip jį vertinti, VMI kiekvienu individualiu atveju sprendžia atskirai. Taip pat pažymėtina, kad jei nuomojamas autorinis kūrinys – knyga, muzikos ir video įrašas, autorių teisių gynėjai tai gali traktuoti kaip komercinę veiklą ir paprašyti sumokėti mokesčius autorių teises ginančioms organizacijoms.

Daugiau informacijos apie gyventojų pajamų mokestį galite rasti svetainėje www.vmi.lt.
Daugiau informacijos apie intelektualinių kūrinių apsaugą: www.latga.lt.

Dalinuosi.lt komanda rekomenduoja kaupti daiktų nuomos sutartis ir metų pabaigoje deklaruoti už daiktų nuomas gautas pajamas. Taip jūs sužinosite, ar jums reikia mokėti GPM.

Atnaujinta informacija 

Pagal Valstybinės mokesčių inspekcijos prie LR Finansų ministerijos viršininko 2022 m. gruodžio 23 d. įsakymą nr.VA-95 – platformų operatoriai privalo teikti informaciją apie išmokėtas sumas platformų naudotojams – pardavėjams. Įsigaliojimas nuo 2023 m. sausio 1 d.

Išimtys duomenų teikimui: sudarė mažiau kaip 30 sandorių ir per ataskaitinį laikotarpį sumokėta arba įskaityta atlygio suma už prekes neviršijo 2 000 eurų.

Duomenų teikimas: sausio mėnesį už praeitus kalendorinius metus

Jeigu pardavėjas duomenų nepateikia – bus sustabdytas atlygio mokėjimas, kol pardavėjas informaciją pateiks, arba bus panaikinta pardavėjo paskyra ir neleista registruotis iš naujo.